15 січня Верховна Рада внесла зміни до Кримінального процесуального кодексу України та низки Законів України, згідно з якими дія законів про заочне судочинство поширюється на осіб, які оголошені в міждержавний, міжнародний розшук, або переховуються на тимчасово окупованих територіях.

За проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції (реєстр.№1767) проголосував 251 депутат. Прийнятим законом вносяться правки в КПК та низку законів, які удосконалюють систему заочного судочинства.

В пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що проектом передбачається внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, Законів України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” та “Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв’язку з проведенням антитерористичної операції”, поширивши дію існуючого в Кримінальному процесуальному кодексі інституту “спеціального кримінального провадження” на підозрюваних (обвинувачених), які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та оголошені у розшук. Крім того, згідно пропонованим проектом загальним правилом, спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження здійснюватиметься виключно для осіб, яких оголошено у міждержавний та/або міжнародний розшук.

За словами міністра юстиції Павла Петренка, ці зміни дозволять нарешті завершити справи проти Віктора Януковича та його оточення і повернути Україні мільярди доларів, які арештовані на рахунках режиму екс-президента в Україні та за кордоном.