У можливості списувати проблемні борги громадян зацікавлені і самі боржники, і банки. Процес в інтерв’ю виданню Банкрутство та Ліквідація сказав один із співавторів нещодавно ухваленого Кодексу України з процедур банкрутства Сергій Алєксєєв. За його словами, важливою новелою документу є регулювання процедури банкрутства фізичної особи, бо досі українське законодавство було несправедливим щодо фізичних осіб. Навіть якщо боржник потрапляє в складне фінансове становище і не може розрахуватися, він буде винен до гробової дошки. І чим більше часу проходить – тим більше зростає борг.  

«Це не вигідно не лише самим боржникам, а також і банківській системі, оскільки банки не мають ніяких законних підстав списати безнадійні борги і повинні формувати під ці борги страхові резерви.  А це – заморожені на кореспондентських рахунках НБУ кошти», – пояснив він.

Сергій Алєксєєв відзначив, що в новому Кодексі з процедур банкрутства збережено баланс між інтересами боржників і кредиторів. Зокрема, процедура банкрутства фізичних осіб розроблена за рекомендаціями Світового Банку і схвалена всім банківським середовищем.

«Згідно нового Кодексу боржники захищені, оскільки справу про банкрутство фізособи може бути ініціювати лише сама фізична особа-боржник, а не кредитор. Тобто, якщо людина сама вважає, що вона не може розрахуватися зі своїми боргами, вона сама подає заяву і ініціює процедуру свого банкрутства», – сказав він.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, в Кодексі передбачені гарантії для фізичної особи. Наприклад, не можна за борги забрати останню квартиру площею до 60 кв. м, а якщо це стосується будинку, то площею до 120 кв. м. Не можна також накладати стягнення на пенсійні рахунки, рахунки соціального страхування. Водночас є певні гарантії і для кредиторів, оскільки є норми, направлені на недопущення фінансового шахрайства.

«Якщо фізособа-боржник має змогу сплатити борги, але уникає виконання цих зобов’язань, і це буде виявлено арбітражним керуючим, або судом, то суд не застосовує процедуру списання боргів. Тому коли фізична особа подає на банкрутство, вона повинна добре розуміти, що ця процедура може бути лише чесною. Інакше вона не покращить, а лише погіршить своє становище», – сказав він.

Також згідно прийнятого закону, не можливо реструктуризувати та списати борги з аліментів, з компенсації за заподіяння шкоди або каліцтва.


«Тобто, ми отримали цілком виважений і справедливий закон», – констатував Сергій Алєксєєв.