Щоб розпочати розгляд законопроекту 7440 «Про Вищий антикорупційний суд» у другому читанні, повинно бути остаточне рішення Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо законопроект.  Про це в кулуарах парламенту сказав заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв.

«Це вимога Регламенту Верховної Ради. На даний момент є два дискусійні питання і саме щодо них немає погодженої позиції», – сказав він.

Так, за словами Сергія Алєксєєва, досі неузгодженим лишається питання щодо Як процедури подолання вето Громадської ради міжнародних експертів. «Нам треба дійти згоди, яка буде участь при прийнятті рішення членів Експертної ради та ВККС, котрі  будуть голосувати за ухвалення остаточного рішення щодо рекомендації призначити кандидатів на посади суддів ВАС», – сказав він.

Сергій Алєксєєв наголосив, що треба зберегти баланс між вирішальною роллю Експертної ради та нормами Конституції щодо процедури обрання суддів. За його словами, щоб міжнародні експерти отримали право обирати суддів ВАС, необхідно змінювати Конституцію.

«Якщо ж ми ухвалимо закон, що суперечить Конституції, виникнуть два серйозні ризики: Конституційний Суд зможе визнати цей закон неконституційним, або якщо справи ВАС розглядатимуть у ЄСПЛ, така законодавча колізія може стати підставою для скасування рішень ВАС через неконституційність процедури обрання суддів», – пояснив він можливі наслідки.

Друге дискусійне питання, за словами Сергія Алєксєєва, стосується необхідності присутності в трійці суддів одного судді з мінімум п‘ятирічним суддівський досвід. «Це цілком справедлива норма, бо дуже важко адвокату, наприклад, вести суддівський процес без відповідного досвіду. Кажу це як адвокат з досвідом у понад 20 років. Якщо ж в трійці суддів буде принаймні один суддя із досвідом, він зможе налаштувати більш професійно сам процес», – висловив він власну позицію.

Сергій Алєксєєв наголосив, якщо до кінця пленарного дня не будуть узгоджені ці позиції і не буде рішення Комітету, то і в сесійній залі законопроект не розглядатиметься і питання буде перенесено вже на завтра.

«Якщо згода з цих питань буде досягнута ввечері чи навіть вночі, то завтра о 9:00 ми можемо провести засідання Комітету і вже о 10:30 розпочати розгляд законопроекту у сесійній залі», – сказав він.