Кодекс з процедур банкрутства на сьогодні єдиний спосіб збалансованого врегулювання інтересів як кредиторів, так і боржників. Про це сказав один із співавторів Кодексу України з процедур банкрутства Сергій Алєксєєв під час круглого столу «Банкрутство в добу кодифікації: точки відліку».

За його словами, до ухвалення Кодексу з процедур банкрутства  Україна входила до невеликої кількості цивілізованих країн, де відсутня можливість банкрутства фізичних осіб. Через це позичальники незалежно від життєвих обставин мали виплачувати боргові зобов‘язання до гробової дошки, а подекуди борги ще й у спадок переходить.

«Запроваджена процедура банкрутства фізичних осіб  радикально та швидко не вирішить питання всіх боржників, але дасть інструмент для цього, що вже є першим кроком. Звісно, до законопроекту є зауваження, зокрема і від позичальників, але вперше ми на рівні законодавства встановили правила, які можна буде ще допрацьовувати», – сказав він.

Сергій Алєксєєв нагадав, що процедурі відновлення платоспроможності фізичних осіб у Кодексі відведено окрему 4 Книгу, в якій процедура прописана детально та покроково. Сама процедура банкрутства фізосіб дещо схожа з процедурою банкрутства юридичних осіб, проте враховує кращі приклади з систем банкрутства фізичних осіб інших країн.

«Також був  залучений до роботи над попереднім законопроектом і проектом цього Кодексу Світовий банк, МВФ, банківська система. Таким чином на сьогодні це єдиний спосіб збалансованого врегулювання інтересів як кредиторів, так і боржників», – сказав він.

Коментуючи питання захисту інтересів позичальника під час процедури банкрутства, Сергій Алєксєєв відзначив, що основним запобіжником, передбаченим Кодексом, є можливість початку процедури банкрутства виключно за ініціативи самого боржника. Також встановлюється мораторій на 120 днів,  за які має бути вирішено питання щодо процедур відновлення платоспроможності.

«Окремо передбачено, що до ліквідаційної маси не включається останнє помешкання боржника, якщо це квартира до 60 метрів квадратних або будинок до 120 метрів квадратних», – сказав він.