Офіційне тлумачення положень Конституції щодо здійснення місцевого самоврядування надзвичайно важливе як для громади Києва, так і місцевих громад по всій України. Про це сказав народний депутат від фракції політичної партії «Європейська Солідарність», представник суб’єкта конституційного подання Сергій Алєксєєв. 

«Сьогодні Конституційний Суд розпочав розгляд справи щодо офіційного тлумачення окремих положень Конституції України про здійснення місцевого самоврядування. Це питання має надзвичайно важливе значення як для громади міста Києва, так і місцевих громад по всій України», – сказав він.

Сергій Алєксєєв зазначив, що захист місцевого самоврядування гарантований Конституцією і є одним з пріоритетних напрямів державної політики в Україні, бо визначає її демократичність та європейський вектор розвитку. В той же час, за його словами, місцеве самоврядування та виконавча влада в Києві мають ряд особливостей, порівняно з іншими регіонами України, що і зумовило необхідність конституційного подання.

«51 народний депутат звернувся до КСУ, бо існує різночитання деяких засадничих норм Конституції, що може призвести до звуження прав громади Києва на самоврядування.  Тому дуже важливо отримати від КСУ офіційне тлумачення», – сказав він. 

Зокрема, це стосується того, чи може бути звільнена Президентом України з посади голови КМДА особа, обрана Київським міським головою за умови, якщо повноваження особи, обраної Київським міським головою, не припинені в установленому законодавством порядку. А також, чи може бути призначена Президентом України на посаду голови КМДА особа, не обрана Київським міським головою за умови, якщо повноваження особи, обраної Київським міським головою, не припинені в установленому законодавством порядку. Інше питання, яке потребує чіткої відповіді КСУ: чи може Київська міська рада утворювати відділи, управління та інші виконавчі органи не в структурі КМДА. 

«Шкода, що на засіданні були відсутні представники Президента та Верховної Ради в КСУ, тому розгляд справи відбувається без них. Одинак суд висловив сподівання, що і Президент, і Голова Верховної Ради в подальшому знайдуть можливість делегувати своїх представників при розгляді важливих питань», – сказав він.