Немає жодної судової перспективи у стягненні боргів ПАТ “Київенерго” з громади Києва на користь НАК “Нафтогазу”. Про заявив заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв.

“НАК “Нафтогаз” намагається, посилаючись на 22 статтю закону “Про теплопостачання” стягнути заборгованість з громади столиці, яку не сплачувало “Київенерго”, використовуючи газ та отримуючи від населення гроші за послуги і не розраховуючись із НАК “Нафтогазом”. Така позиція «Нафтогазу» повністю безпідставна”, – сказав він.

Сергій Алєксєєв нагадав, що договір з “Київенерго” місто уклало у 2001 році. 2017-ого року термін угоди сплинув, і теплогенеруючі потужності уже частково повернуті у власність міста. Повна їх передача у власність громади міста відбудеться з 1 серпня. Відтак, послуги з теплопостачання надаватиме спеціально створене комунальне підприємство “Київтеплоенерго”, яке уже розпочало свою роботу. Причому жодної угоди про правонаступництво між “Київтеплоенерго” та приватною компанією “Київенерго” немає.

“По-перше, немає жодної угоди про правонаступництво. І “Київенерго” на сьогодні здійснює господарську діяльність”, – додав нардеп.

По-друге, стверджує Сергій Алєксєєв, стаття 22 закону про теплопостачання, яка передбачає, що заборгованість стягується з власників теплогенеруючих потужностей, якщо така заборгованість існує, набула чинності в 2011 році. В той час, коли угода між “Київенерго” та містом була укладена в 2001 році.

“В цьому випадку цю статтю не можна застосувати. Закон не має зворотної сили. І не може розповсюджуватися на правовідносини, які були до того”, – пояснює він та додає, що закон має зворотну силу лише у випадку, коли покращує права громадян. “В цьому ж випадку він їх лише погіршує”, – наголосив Сергій Алєксєєв.

“НАК “Нафтогаз” абсолютно безпідставно намагається стягнути з громади Києва заборгованість, яку має “Київенерго” перед компанією. Це виключно проблеми “Київенерго” і НАК “Нафтогазу”. Все інше – це спекуляція і намагання маніпулювати неправильним трактуванням законодавства”, – каже депутат. – Немає жодної судової перспективи у стягненні цих коштів з громади міста Києва на користь НАК “Нафтогазу”, – додав він та підкреслив, що в цій ситуації “Нафтогаз” має подати позов до “Київенерго”, а не намагатися стягнути борги з міста.

Разом з тим, Сергій Алєксєєв зауважив, що справа є цілком виграшною для громади Києва. Причому, на з’ясування стосунків у суді може піти не менше року. Той факт, що компанія “Нафтогаз” припинила постачання газу місту депутат називає зловживанням природним монопольним становищем та стверджує, що це є порушенням законодавства.

“У разі позитивного судового рішення НАК “Нафтогаз” може мати серйозні юридичні проблеми”, – підкреслив він.

Нагадаємо, загальний борг “Київенерго” перед “Нафтогазом” складає майже 5 мільярдів гривень, з них 3,8 млрд гривень – борги киян та юридичних осіб. 1,2 мільярда гривень – борги по пені і штрафам.

Раніше мер Києва Віталій Кличко звернувся до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням втрутитися у ситуацію з відмовою НАК «Нафтогаз» забезпечити гаряче водопостачання столиці. Він відзначив, що борги ПАТ «Київенерго» перед НАК «Нафтогаз» не повинні ставити під загрозу забезпечення життєдіяльності столиці. А проблема боргових зобов’язань приватної компанії «Київенерго» перед «Нафтогазом» повинна вирішуватися окремо від питання газопостачання міста та стабільної роботи теплопостачальних підприємств.