Реформа самоврядування у Києві має відповідати Європейській хартії місцевого самоврядування.

Про це з трибуни Верховної Ради сказав народний депуат від фракції політичної партії «Європейська Солідарність» Сергій Алєксєєв. За його словами, Верховна Рада 7 лютого закріпила в Конституції незворотність стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в ЄС та НАТО. Це означає в тому числі, що всі законодавчі акти, повинні відповідати європейським стандартам та цінностям.

«Венеціанська комісія – це орган Ради Європи, який надає висновки про відповідність проектів законодавчих актів європейським стандартам. Тому вважаю правильним і необхідним, перш ніж приймати рішення, направити всі 4 законопроекти щодо реформування самоврядування в Києві до Венеціанської комісії», – сказав він.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, у преамбулі Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування визнано однією з головних підвалин будь-якого демократичного режиму. Ідея місцевого самоврядування полягає у можливості громади самостійно, без залучення держави, здійснювати управління населеним пунктом, вирішувати нагальні місцеві проблеми, формувати місцевий бюджет та здійснювати витрати з нього. Натомість запропоновані представниками парламентської більшості законопроекти суттєво звужують визначені принципи самоврядування.

«У законопроекті 2143 пропонується збільшення повноважень президента та немає нічого спільного з ідеєю та принципами місцевого самоврядування чи децентралізації. Законопроект 2143-3 містить ряд контраверсійних норм, які неможливо буде імпламентувати в українське законодавство», – заявив він, коментуючи ці документи.

На думку Сергія Алєксєєва, без переміщення влади на рівень громад не вдасться створити більш відповідальної, підзвітної та ефективної системи урядування, а отже і демократичної держави. Відповідні можливості передбачав альтернативний законопроект, зареєстрований Сергієм Алєксєєвим разом колегами. Він мав зміцнити функціонування місцевого самоврядування через децентралізацію, наділить самоврядування значними повноваженнями та забезпечить відповідними фінансовими ресурсами, що передбачено стандартами Європейської хартії місцевого самоврядування.

«Реформа децентралізації є складовою євроінтеграційних зобов’язань України за Угодою про асоціацію з ЄС. Переміщення влади до рівня громад дозволить більш відповідально, підзвітньо та ефективно здійснювати урядування в Україні», -сказав він.