Верховна Рада прибрала останню перепону на шляху створення Вищого антикорупційного суду. Про це сказав заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв, коментуючи схвалення за основу та в цілому внесений Президентом законопроект 8497 «Про утворення Вищого антикорупційного суду».

«Цей законопроект хоч і невеликий та складається всього з двох статей, але є дуже важливим – відповідно до  Конституції  єдиним законним шляхом створення будь-якого суду, в тому числі і ВАС, є винесення Президентом відповідного законопроекту про створення цього суду та ухвалення його парламентом», – сказав він і виступаючи з парламентської трибуни і додав, що відповідно до Конституції законопроект також погоджено із Вищою радою правосуддя.

Як пояснив Сергій Алєксєєв, документ передбачає створення Вищого антикорупційного суду з місцезнаходженням у місті Києві та доручення КМУ та Державній судовій адміністрації вжити заходів, пов’язаних з утворенням ВАС.

Також сьогодні парламент за основу ухвалив ще один важливий для функціонування Вищого антикорупційного суду законопроект 7441 ” Про внесення змін до закону «Про судоустрій і статус суддів” у зв’язку з прийняттям Закону України “Про Вищий антикорупційний суд”, що дозволить імплементувати в систему судоустрою ВАС.


«Зокрема цим проектом пропонується внести зміни до ЗУ “Про судоустрій і статус суддів” для деталізації діяльності палат вищих спеціалізованих судів та закріплення певної інституційної, організаційної, кадрової та фінансової автономії відповідно до рекомендацій Венеціанської Комісії від 2017 року», – сказав він.

Важливим, за словами Сергія Алєксєєва, також є визначення вищих спеціалізованих судів головними розпорядниками коштів Державного бюджету України, що дає їм додаткову гарантію незалежності та унормування діяльності Служби судової охорони. Крім цього, законопроектом вносяться зміни до окремих норм процесуального законодавства задля удосконалення правового регулювання процедур передачі справи з одного суду до іншого, визначення складу суду, оскарження судових рішень.

«До кінця сесії маємо всі шанси ухвалити і цей документ в цілому також», – висловив припущення Сергій Алєксєєв.