Прозорий та публічний конкурс до Верховного Суду є найяскравішим прикладом змін у системі правосуддя, що вже відбулись завдяки реформі. Про це сказав член Ради з питань судової реформи, заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв.

«Для мене саме конкурс до Верховного Суду є найяскравішим прикладом змін у системі правосуддя, що вже відбулись завдяки реформі. Ніколи конкурс на суддівські посади не був таким прозорим та публічним, ніколи кандидати не проходили таку прискіпливу, без перебільшення, перевірку», – сказав він.

На думку Сергія Алєксєєва, саме такий підхід до формування суддівського корпусу допоможе повернути довіру до судової системи, коли і громадськість, і ЗМІ можуть не тільки відкрито спостерігати за процесом, а й впливати на нього.

Сергій Алєксєєв розповів, що колегії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України вже завершили проведення співбесід на посади суддів Верховного Суду. За місяць вони поспілкувались з кожним з 381 кандидатів (один кандидат написав заяву про припинення участі в конкурсі), вивчили їхні суддівські досьє та висновки Громадської ради доброчесності. За його словами, конкурс на 120 суддівських крісел був дуже ретельній, адже про намір подавати документи восени минулого року заявляли понад 1400 осіб, а до етапу співбесід дійшла тільки чверть кандидатів.

«За результатами співбесіди – 27 кандидатів не підтвердили здатність здійснювати правосуддя, щодо 115 кандидатів є негативний висновок Громадської ради доброчесності. Рішення про рекомендації на призначення цих осіб на посади ВККС має ухвалювати 2/3 свого складу, тобто не менше 11 членів ВККС мають підтримати його», – розповів один із співавторів судової реформи.

Засідання ВККСУ стосовно кандидатів, щодо яких було оголошено перерву у зв’язку з наявністю негативного висновку Громадської ради доброчесності про відповідність критеріям професійної етики та доброчесності відбудеться вже 6 червня.