Підняття України у рейтингу Світового банку Doing Business відбулось в тому числі і завдяки впровадженню судової реформи. Про це сказав заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв. Він нагадав, що за результатами рейтингу Doing Business 2019 Україна в порівнянні з минулим роком піднялась на 5 позицій.

«Окрім структурних економічних змін сприяла цьому, безумовно, і судова реформа, ініційована президентом. В її рамках було спрощено порядок розгляду малозначних позовів та запроваджено процедури досудового врегулювання спорів за участі суддів, що діють у всіх господарських судах країни. Це дозволило поліпшити показники в категорії «Забезпечення виконання контрактів», – сказав він.

Сергій Алєксєєв пояснив, що в рамках судової реформи було запроваджено спрощення процедури розгляду цивільних та господарських справ в випадках, коли сума спору не перевищує 100 прожиткових мінімумів. Суд також може визначити спрощену процедуру, якщо сума не перевищує 500 прожиткових мінімумів. За такими справами  протягом 60 днів має бути винесено рішення.

«Друга новація – врегулювання спору за участі судді, що передбачено господарсько-процесуальним кодексом. Якщо сторони погоджуються, протягом 30 днів така справа має бути вирішена», – заявив він.

За словами Сергія Алєксєєва, зараз на розгляді в парламенті ще є законопроекти, ухвалення яких також позитивно вплине на позиції України в рейтингу. Зокрема, це законопроект 2480 «Про медіацію», який перебуває на розгляді Комітету з питань правової політики та правосуддя.

«Ухвалення цього законопроекту підніме Україну на чергову сходинку в рейтингу Doing Business, тому що можливість уникнення спорів та швидке їх вирішення сприятиме покращенню бізнесового клімату в нашій державі», – пояснив він.

Нагадаємо, за індексом якості судових процесів у Світовому банку українські суди оцінюються в 11,5 бала з 18, що відповідає високим показникам серед країн-членів Організації економічної співпраці і розвитку (ОЕСР). Індекс якості судових процесів України трохи відстає від Франції (12), Угорщини (12), Греції (12), Латвії (12,5). Однак Україна демонструє кращі показники, ніж Польща (11), Болгарія (10,5), Китай (Гон-Конг) (10), Бельгія (8).

В цілому за компонентом «Забезпечення виконання контрактів», що включає Індекс якості системи судочинства цього року Україна посіла 57 місце, піднявшись на 4,63 пункти у порівнянні з минулим роком.