Законопроект щодо посилення санкцій за корупційні дії стосуватиметься цілої низки злочинів, серед яких нецільове використання бюджетних коштів, зловживання службовим становищем та хабарництво. Про це в ефірі Українського радіо сказав заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв під час обговорення ініційованого Юрієм Луценком відповідного законопроекту.

«Цей законопроект ще не зареєстрований, та стосуватиметься він цілої низки злочинів, пов‘язаних з корупцією. Це і незаконне збагачення, і зловживання владою чи службовим становищем, це і нецільове використання бюджетних коштів, і хабар. Також обговорюється, що не тільки треба скасувати штрафи за такі злочини, а й посилити санкції», – сказав він.

Сергій Алєксєєв відзначив, що на даний час обговорюються три основні положення такого законопроекту. По-перше, за його словами, пропонується посилення санкції за корупційні злочини. По-друге, коли обирається запобіжний захід підозрюваному у корупційних злочинах, одночасно вирішуватиметься і питання щодо відсторонення його від посади.

«Зараз ці два рішення законодавчо розділені: можна обрати запобіжний захід, але при цьому підозрюваний залишиться на посаді… Потім треба проводити ще одне судове засідання, розглядати окреме клопотання про відсторонення його від посади,  можливе оскарження цього рішення. Все це суттєво затягує процес», – пояснив він.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва  пропонується, дати більш чітке визначення поняттю «винесення завідомо неправосудного рішення», про що йдеться в ст. 375 Кримінального кодексу України.

«Зараз є така норма, але немає чіткого визначення, що таке «завідомо неправосудне рушення». Зрозуміло, що суддя може помилятись, і це абсолютно нормально і це не злочин. Інше питання, коли це робиться спеціально», – сказав він.

В тож же час Сергій Алєксєєв наголосив, що такий законопроект жодним чином не може містити норм, які б зобов‘язували суддю виносити обвинувачувальний вирок підозрюваному у корупційних діях.  

«Такого законопроекту не може бути апріорі. Суддя може виносити як виправдовувальний вирок, так і обвинувачувальний. У нас змагальність сторін, коли кожен надає докази, а суддя виходячи з цього ухвалює рішення і виносить вирок. Це його конституційний обов‘язок», – пояснив свою позицію Сергій Алєксєєв.