Фракція політичної партії не голосувала за закон 1008 щодо так званої судової реформи, бо він не відповідає праву  Європейського Союзу та рекомендаціям Ради Європи. Про це сказав член фракції партії «Європейська Солідарність», Голова підкомітету з питань діяльності органів правопорядку Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності  Сергій Алєксєєв. 

«Фракція ЄС не підтримала проект 1008 про перезавантаження судової реформи, оскільки він не відповідає праву Європейського Союзу та рекомендаціям Ради Європи, не враховує основні принципи незалежності судових органів та державного управління, таких як демократія, верховенство права, повага до прав людини і основоположних свобод», – сказав він.

Сергій Алєксєєв відзначив, що Комітет з питань правової політики врахував деякі пропозиції народних депутатів від ЄС. Зокрема, вдалось залишити норму, що передбачає внесення змін до ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» виключно законами про внесення змін до цього закону, а також вилучили норму щодо незаконних люстраційних заходів. Водночас, за словами Сергія Алєксєєва, в документі залишилися три ключові загрози для забезпечення верховенства права та доступу громадян до правосуддя. 

Так, скорочення кількості суддів Верховного Суду із 200 до 100 суттєво погіршить право громадян на доступ до правосуддя через перевантаженість суддів. 

«Враховуючи кількість вже зареєстрованих справ та тих, які щодня подаються, навантаження на суддів ВС, а розгляд справ сповільниться. Це призведе до масових порушень процесуальних строків розгляду справ, що в свою чергу веде до порушення права сторін на доступ до правосуддя. І замість визначеного строку у 2 місяці справи розглядатимуться роками», – сказав він. 

Сергій Алєксєєв також відзначив, що норми закону про передачу ВРП повноважень формувати склад ВККСУ створює ризик консолідації повноважень в одному органі. Більше того, це не відповідає принципу ефективного функціонування судової системи, а згідно з рекомендаціями Ради Європи,  не менше половини незалежних органів судової влади мають бути суддями, яких обирають самі ж судді.

«Ухвалені  законом зміни також призведуть до втрати права адвокатури обирати двох представників до складу ВККС. Виключення адвокатури з кола суб’єктів формування ВККС означає нівелювання її ролі у системі правосуддя», – констатував він.

Відзначив Сергій Алєксєєв і дискусійність питання щодо зменшення базового розміру посадового окладу суддів Верховного Суду, що  порушує гарантії фінансової незалежності суддів. 

«В ухваленому проекті забагато дискусійних норм, які створюють навіть правові колізії. Більше того, документ не витримує стандартів Угоди про асоціацію, за якими внутрішня політика сторін має ґрунтувалася на принципах стабільності і дієвості демократичних інституцій, верховенства права та поваги до прав людини і основоположних свобод», – наголосив народний депутат.