Зміст майбутнього закону про Вищий антикорупційний суд повністю залежить від народних депутатів Про це в блозі «Міжнародні стандарти правосуддя та Антикорупційний суд» на LB.ua написав заступник голови Комітету Верховної Ради х питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв. Він нагадав, що Петро Порошенко, який за Конституцією є єдиним можливим суб’єктом законодавчої ініціативи створення нового суду, вніс до парламенту законопроект 7440 «Про Вищий антикорупційний суд», та далі над ним працюватимуть саме народні депутати.

«Тепер м’яч на стороні парламенту і саме від народних депутатів залежить, який у підсумку буде остаточний текст закону і за якими правилами та на яких принципах буде сформовано майбутній Вищий антикорупційний суд», – сказав він.

Як відзначив Сергій Алєксєєв, наразі найбільш дискусійними положеннями цього законопроекту є процедура обрання суддів та підслідність справ ВАС. І саме ці питання стали каменем спотикання у дискусії як всередині країни, так і з міжнародними експертами.

«На моє переконання, знайти оптимальний компроміс та врахувати рекомендації міжнародних експертів можна буде саме при підготовці законопроекту до другого читання », – сказав він.

В той же час Сергій Алєксєєв звернув увагу на два важливі документи: Доповідь Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії) щодо призначення суддів, ухвалену нею на 70 пленарному засіданні (Венеція, 16—17 березня 2007 р.) та Висновок №15 (2012) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо спеціалізації суддів (від 13 листопада 2012 р.). Ці документи, за його словами, чітко передбачають, що процедура обрання суддів спеціалізованих судів не має відрізнятись від процедури обрання суддів загальних судів, а підсудність ВАС може бути ширшою за справи НАБУ та САП. Останнє навіть вітала  Венеціанська комісія, що вказано у висновку до законопроекту 6011 «Про антикорупційні суди»

«Ми відкриті для діалогу на базі нашого Комітету і готові шукати компроміси із залученням міжнародних експертів та правників, представників антикорупційних інституцій задля збереження принципів міжнародних стандартів правосуддя та створення незалежного та ефективного Вищого антикорупційного суду», – сказав він.