Внесений Петром Порошенком законопроект 7440 “Про Вищий антикорупційний суд” містить досить жорсткі вимоги до кандидатів на суддівські посади, що не даватимуть підстав сумніватись у їхній доброчесності. Про це в ефірі телеканалу “Еспресо TV” сказав заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв. За його словами, кандидат на посаду судді Вищого антикорупційного суду повинен мати суддівський стаж не менше 5 років або науковий чи адвокатський стаж від 7 років.

“Але першою вимогою є досвід роботи кандидата в міжнародних або міжурядових антикорупційних організаціях, наявність судової практики в ЄСПЛ. Не думаю, що таким вимогам відповідатиме багато претендентів, а тим паче маю сумніви, що у Міжнародної ради доброчесності можуть виникнути питання до претендента, який має відповідний досвід роботи в антикорупційних організаціях”, – сказав він.

В той же час Сергій Алєксєєв відзначив, що відповідно до внесеного президентом законопроекту, роль Міжнародної ради доброчесності не буде виключно дорадчою, бо її негативний висновок необхідно буде долати 11 голосами членів ВККС, щоб кандидат міг продовжити участь у конкурсі.

“На прикладі конкурсу до Верховного Суду ми побачили ефективність роботи Громадської ради доброчесності. Негативних висновків ГДР, яких не було подолано ВККС було набагато більше за подолані висновки”, – нагадав він.

Щодо нарікань, що законопроект передбачає занадто жорсткі вимоги, через що багато фахових правників не зможу взяти участь у конкурсі, Сергій Алєксєєв нагадав, що до другого читання документ ще допрацьовуватиметься в Комітеті з питань правової політики та правосуддя.

“Коли ми працюватимемо над правками, я закликаю громадськість, міжнародні та українські організації з боротьби з корупцією долучитися до обговорення правок. Ми врахуємо всі пропозиції, щоб, з одного боку, у нас було достатньо кандидатів і через жорсткі вимоги не було їх браку, а з іншого боку, щоб Міжнародна рада доброчесності дійсно впливала на рішення ВККС”, – сказав він.

Нагадаємо, Вищий антикорупційний суд розглядатиме всі справи, пов’язані з корупційними злочинами, які завдали збитків на суму понад 900 тис. грн.