Від сьогодні набула чинності нова редакція закону “Про Конституційний Суд України” що змінює його структуру та повноваження. Як зазначив заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правової політики та правосуддя Сергій Алєксєєв, відповідно до нового закону Конституційний Суд відокремлений від судової системи і є органом конституційного регулювання.

“Новий закон закріплює автономність КСУ від системи судів, що здійснюють правосуддя, та прозору і публічну процедуру обрання нових суддів. Крім того, Конституційний Суд більше не тлумачитиме закони, цим питанням опікуватиметься Верховний Суд, напрацьовуючи відповідну практику”, – сказав він.

Важливим нововведенням, що запускає закон “Про Конституційний Суд України”, є інститут конституційної скарги. Як пояснив Сергій Алєксєєв, тепер кожен громадянин може напряму звернутись до КСУ, якщо застосований для ухвалення щодо нього  остаточного судового рішення закон, на його думку, суперечить Конституції.

“Це ще один національний механізм захисту прав громадян, який значно знизить кількість звернень українців до Європейського суду з прав людини та дозволить на рівні держави врегулювати спірні питання. Якщо КСУ визнає такий закон неконституційним, справа направлятиметься на перегляд”, – зазначив він.

Для ефективної роботи КСУ щодо розгляду, зокрема і конституційних скарг, також було змінено структуру цього органу. Тепер КСУ складатиметься з 6 колегій по 3 судді в кожній, двох сенаті по 9 суддів та Великої палати з повного складу КСУ у 18 суддів. Як пояснив Сергій Алєксєєв, колегії та сенати будуть розглядати конституційні скарги громадян, а Велика палата розглядатиме інші питання, що належать до компетенції КСУ.

“У КСУ є три місяці, щоб ухвалити новий регламент роботи та сформувати сенати, що безпосередньо передбачено ухваленим законом. Після цього Суд зможе виконувати покладені на нього обов’язки повною мірою”, – сказав народний депутат.