Завдяки внесенню змін до процесуальних кодексів суди отримають всі необхідні можливості для виконання основного завдання судочинства – ефективного захисту прав та інтересів людини. Про це в коментарі «Судово-Юридичній газеті» сказав заступник голови Комітету з питань правової політики та правосуддя, член Ради з питань судової реформи при АП Сергій Алєксєєв.

«Цей комплексний законопроект вводить процедури та механізми, які максимально деталізують дії суду, та вперше процесуальні кодекси будуть максимально уніфіковані за структурою, механізмам та принципам», – пояснив народний депутат.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, форма та зміст постанов судів апеляційної та касаційної інстанцій у всіх процесуальних кодексах після прийняття змін будуть узгоджуватися. Окремо він наголосив на створенні законодавчої передумови для ефективного функціонування електронного суду одночасно зі звичайними судовими процедурами.

«Зараз ми на початку цього шляху, і в перспективі у сторін буде можливість здійснювати всі процесуальні дії електронною поштою, за допомогою засобів відеозв’язку та інших електронних комунікацій. Це вимога часу, і наші суди повинні в своїй роботі використовувати сучасні технічні можливості», – сказав він.

Сергій Алєксєєв підкреслив, що внесення змін до процесуальних кодексів передбачає ряд нововведень, що має позитивно вплинути на ефективність захисту. У той же час, за його словами, це є і певним проблемним моментом, так як учасникам судового процесу потрібно буде з усіма змінами ознайомитися, адже три процесуальні кодекси викладено в новій редакції.

«Є питання і щодо забезпечення своєчасного початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Згідно з проектом, це повинно відбутися за 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України в газеті «Голос України» і на веб-порталі судової влади відповідного оголошення про її створення та забезпечення функціонування», – сказав він.

Крім того, за словами Сергія Алєксєєва, вступ в силу переважної більшості норм проекту залежить від початку роботи Верховного Суду. На даний момент Вища рада правосуддя тільки завершила розглядати матеріали кандидатів, рекомендованих Вищою кваліфікаційною комісією суддів на посади суддів касаційних судів у складі ВС.

«В цілому ж хочу відзначити, що завдяки запропонованим змінам до законодавства судам надаються всі необхідні можливості для виконання основного завдання судочинства – ефективного захисту прав та інтересів людини», – підкреслив він.