Олександр Довженко – відомий український письменник, кінорежисер, художник, дипломат. Його твори, як літературні, так і кінематографічні, стали класикою української культури. Проте, окрім загальновідомих фактів біографії та творчості Довженка, існує багато цікавих деталей, про які знають лише справжні шанувальники його таланту. Ця стаття розкриє 10 маловідомих фактів про життя та діяльність Олександра Довженка, які допоможуть вам краще зрозуміти цю непересічну особистість та глибше оцінити його внесок в українську культуру.
Трагічна доля “Зачарованої Десни”
Повість “Зачарована Десна” Олександра Довженка, написана у 1937 році, стала одним з найвідоміших та найулюбленіших творів української літератури. Вона пронизана щирою любов’ю до природи, рідного краю та глибокою пошаною до простих людей. Однак за своєю щирістю та правдивістю “Зачарована Десна” зазнала жорсткої цензури з боку радянської влади. Після першого прочитання повісті ідеологічні цензори обрушилися на Довженка з лавиною критики. Їм не сподобалися “непролетарські” мотиви твору, відсутність класової боротьби, релігійні мотиви та ідеалізація селянського побуту. Довженка звинуватили в націоналізмі, песимізмі та ідеалізації минулого.
Під тиском цензури автор змушений був переробити текст повісті, видаляючи “шкідливі” фрагменти та вносячи зміни до змісту. Він вимушений був згладити критичні висловлювання на адресу радянської влади, додати більше оптимізму та “радянського пафосу”. Внаслідок цього повість втратила багато зі своєї щирості та глибини, перетворившись на більш ідеологізований твір. Видалені цензурою фрагменти повісті “Зачарована Десна” дають зрозуміти, яким був задум Довженка спочатку. В них більш відверто звучала критика радянської дійсності, більше місця приділялося релігійним мотивам та традиційному селянському світогляду. Ці фрагменти дозволяють краще зрозуміти позицію автора та його ставлення до тогочасної епохи.
Цензура “Зачарованої Десни” стала трагедією не лише для Довженка, але й для української літератури в цілому. Вона призвела до втрати частини автентичного голосу автора та спотворення його задуму. Попри цензуру, “Зачарована Десна” залишається одним з найвидатніших творів української літератури. Існують публікації, де можна ознайомитися з першопочатковим текстом повісті та втраченими фрагментами. Вивчення цензурної історії “Зачарованої Десни” допомагає краще зрозуміти контекст епохи та глибину трагедії Довженка.
10 фактів про Олександра Довженка
Факти про Олександра Довженка, про які мало хто знає:
- Народившись у селянській родині на Полтавщині,Довженко з самого дитинства відчув тяготи та жорстокість тогочасного життя. З 14 дітей у сім’ї вижили лише він та сестра, а чотири брати померли в один день від невідомої хвороби. Ці трагічні події глибоко вплинули на світогляд майбутнього письменника та режисера.
- Перші кроки у творчому світі Довженко зробив як художник. Він навчався у Київському кооперативному інституті, де опановував мистецтво графіки та карикатури. Деякі з його карикатур публікувалися в тогочасних журналах.
- Будучи патріотом України, Довженко брав активну участь у визвольних змаганнях 1917-1921 років. Він воював у лавах армії УНР, а згодом працював дипломатом у радянському представництві у Варшаві та Берліні.
- Особисте життя Довженка було сповнене бурхливих романів та трагічних розчарувань. Найвідомішою його любов’ю стала актриса Зінаїда Юдіна, з якою він прожив 6 років, але так і не одружився. Лише у 1940 році він одружився з Юлією Солнцевою, яку називав “золотою дівчиною”.
- Довженка з юних років вабила авіація. Він мріяв про небо, про літання, і навіть написав сценарій до фільму “Аероград”, який, на жаль, не був екранізований.
- Довженко був знайомий та дружив з багатьма відомими українськими письменниками, художниками та режисерами. Серед них – Михайло Семенко, Лесь Курбас,Остап Вишня, Юрій Яновський та інші.
- Один з найвідоміших творів Довженка – автобіографічна повість “Зачарована Десна” – першопочатково зазнала жорстокої цензури. Письменника змусили переробити текст,видаляючи “шкідливі” з точки зору радянської влади фрагменти.
- Довженко був талановитим фотографом і залишив після себе багату колекцію світлин. Він також захоплювався колекціонуванням книг, картин, порцеляни та інших предметів мистецтва.
- В останні роки життя Довженко боровся з невиліковною хворобою – лейкемією. Це стало причиною його передчасної смерті у 1956 році.
- Творчий спадок Олександра Довженка є неоціненним внеском у скарбницю української культури. Він збагатив українську літературу кінематографом, проклавши шлях для розвитку національного кіномистецтва.
Довженко був не лише талановитим митцем, але й щирою, емоційною людиною, яка гостро переживала все, що з нею відбувалося. Він був закоханий у життя з усіма його протиріччями, і саме це щире ставлення до світу й людей робить його твори такими близькими та зрозумілими нам, сучасникам. Пам’ятаючи про маловідомі сторінки життя Довженка, ми краще розуміємо його творчість, мотиви його вчинків та глибину його душі. Він був істинним сином своєї землі, талановитим митцем і щирою людиною, яка назавжди залишила свій слід в українській культурі.