Отримання водійських прав символізує перехід підлітка в доросле життя. Тому, багато молодих людей мріють сісти за кермо якомога раніше. Проте, законодавство України чітко визначає вікові обмеження для отримання водійських прав. І залежно від категорії транспортного засобу мінімальний вік для навчання та отримання посвідчення може відрізнятися.
Тому ми, разом з командою автошколи «Еліта» (https://autoshkola-elita.cv.ua/) вирішили розібратися, з якого віку можна починати навчатися в автошколі та складати іспити на права. І готові поділитися важливою, корисною, цікавою та актуальною інформацією з усіма читачами нашого блогу!
Вікові обмеження для різних категорій
Водійські права в Україні розділені на категорії залежно від типу транспортного засобу. Наприклад, ви не зможете сісти за кермо фури або великого пасажирського автобуса відразу після досягнення повноліття.
У кожної з категорій прописані свої вікові вимоги:
- 16 років – A1 (легкі мотоцикли, скутери до 125 см³)
- 18 років – A (мотоцикли), B (легкові автомобілі до 3,5 тонн), C1 (вантажівки від 3,5 до 7,5 тонн), C (вантажівки понад 7,5 тонн);
- 21 рік – D1 (автобуси до 16 місць);
- 24 роки – D (автобуси понад 16 місць).
Простими словами, водити машину можна тільки після настання повноліття, та й то не кожну. А ось сісти за кермо легкого мотоцикла або мопеда можна і 16 років. Також, дізнатися про вікові обмеження можна і з сайтів автошкіл, наприклад, https://autoshkola-elita.cv.ua/categorii/prava-kategorii-a1.
Чи можна вчитися раніше?
Заборони на початок навчання в автошколах за віком немає, і багато молодих людей записуються на навчання незадовго до настання повноліття, щоб отримати права якомога швидше. Однак, скласти іспити в сервісному центрі МВС можна тільки після досягнення потрібного віку.
Якщо іспити складено успішно, вам видається тимчасове водійське посвідчення терміном на 2 роки. Після, за відсутності серйозних порушень, ви зможете обміняти його на постійне.
Змінюємо перші права на постійні через «ДІЮ»
Завдяки останнім змінам до чинного законодавства, замінити посвідчення можна і без походів до ТСЦ, через відповідний розділ у додатку «ДІЯ»:
- Авторизуємося в додатку;
- Переходимо в розділ «Сервіси»;
- Шукаємо пункт «Водієві»;
- Обираємо пункт «Заміна посвідчення»;
- Дотримуємося інструкцій.
Також варто зазначити, що «класичні» пластикові і електронні права у «ДІЇ» є рівнозначними.