Харчова алергія — це імунна реакція, яка виникає після споживання певних продуктів. Її часто плутають з харчовою непереносністю, яка зумовлена іншими факторами, такими як неправильне приготування їжі, склад продукту, метаболічні порушення чи захворювання шлунково-кишкового тракту.
Найчастіше такі алергічні реакції спричиняються молоком, курячими яйцями, рибою, морепродуктами, соєю, пшеницею, арахісом та горіхами.
«Харчова панель» — це комплексне тестування, яке дозволяє визначити рівень специфічних IgE до основних харчових алергенів з високим потенціалом до алергії. Зробити його можна, наприклад, у приватній мед лабораторії Clinica Sante, яка має сучасне обладнання та комфортні умови для здачі найпоширеніших аналізів та надання точної інформації про показники.
Навіщо проводять аналіз на харчові алергени
Дослідження призначають для виявлення сенсибілізації до основних харчових алергенів як у дітей, так і в дорослих. Воно дозволяє визначити причини загострення алергічних захворювань, а також діагностувати можливі фактори, що спричиняють шкірні висипки, екземи, шлунково-кишкові розлади та анафілактичні реакції у пацієнтів різного віку.
До тесту «панель харчових алергенів» зазвичай входить визначення концентрації специфічних імуноглобулінів IgE таких алергенів, як:
- фундук;
- волоський горіх;
- мигдаль;
- молоко;
- білок яйця;
- жовток яйця;
- казеїн;
- картопля;
- селера;
- морква;
- помідор;
- тріска;
- креветки;
- персик;
- яблуко;
- соя;
- пшеничне борошно;
- сезам;
- житнє борошно.
Крім цього, можна здати й інші аналізи на визначення алергії на різні типи алергенів.
Серед головних симптомів захворювання варто зазначити нежить, чхання, почервоніння й свербіж очей, сльозотеча, хрипи в бронхах, стиснення в грудях, задишка та кашель, червоні висипи на шкірі, біль у животі, нудота, блювота або діарея.
Як підготуватися до тесту?
Перед здачею аналізів варто не їсти протягом 8–12 годин. Для дітей до двох років тривалість голодування може бути скорочена до 2–3 годин. За добу до дослідження треба уникати фізичних та емоційних навантажень, перегріву чи переохолодження, порушень режиму сну, авіаперельотів, інструментальних методів обстеження (УЗД, рентген тощо), фізіотерапевтичних процедур, масажу, вживання алкоголю та медикаментів (останні — лише за узгодженням із лікарем).
Якщо відмовитися від приймання ліків неможливо, про це потрібно повідомити при реєстрації на дослідження. За годину до здачі крові не можна курити. У день обстеження дозволяється пити невелику кількість води. Перед маніпуляціями рекомендується прийняти зручну позу, розслабитися й заспокоїтися.
Що може вплинути на результат дослідження?
Забір крові для дослідження варто проводити до початку приймання лікарських засобів (якщо це можливо) або не раніше ніж через 1–2 тижні після їх скасування.
Якщо неможливо припинити вживання медичних препаратів, у призначенні на дослідження має бути зазначено, які саме ліки приймає пацієнт та в яких дозах.